Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Muzyka jest ważnym elementem dla ludzi, ponieważ właśnie muzyką będą oni tworzyć swój świat, będą poprawiać swoje przeżycia, gwarantować więcej wzruszeń. To właśnie muzyka buduje naszą wrażliwość, wyobraźnię czy uczy nas samodzielnego myślenia. Daje okazję do zaspokojenia własnych potrzeb ekspresji. Należy do najbardziej wyszukanych form artystycznych. Zaangażowanie muzyczne poprzez czynne jej uprawianie będzie wpływać na wiele cech, które nie mogą się rozwijać przez inne formy działalności. Dlatego właśnie to muzyka będzie kształtować emocjonalność dziecka. Już Platon w okresie starożytności zastanawiał się nad tym jakie ma estetyczne znaczenie muzyka, która działa jak żaden inny rodzaj sztuki i będzie w stanie wywołać ogromną siłę emocji u słuchaczy.

Niemal wszystkie teoretyczne rozważania na temat muzyki będą gwarantować podkreślenie tego jak wielkie ma znaczenie. Okazuje się, że to niezastąpione medium, jeśli chodzi o proces komunikowania uczuć i emocji. Z tego powodu muzyka ( np. piosenki proponowane przez Wydawnictwo Biała Łódka: http://www.biala-lodka.pl/piosenki-dla-dzieci ) będzie miała dużą rolę przy rozwoju dziecka a potem w jego dalszym życiu już jako dorosłego człowieka. Alfred Tomatis to francuski lekarz, który zajmował się badaniem uszu. Miał on między innymi możliwość sprawdzenia funkcjonowania aparatu słuchu u ludzi i kontrolował jaki wpływ na ten aparat słuchowy miał między innymi dźwięk muzyki. 

Systematyczne poszukiwania doprowadziły do odkrycia zjawiska, które potem było określone jako efekt Mozarta, był w stanie wykazać, że ucho to nie tylko element umożliwiający nam słyszenie, ale dający możliwość słuchania i tym samym budowania równowagi, wpływa na prostą postawę ciał, kontroluje u nas orientację przestrzenną, głos, mowę czy też język. To taki organ, który energetyzuje korę mózgu i przygotowuje ją do świadomego wykorzystywania bodźców z otoczenia. W ślimaku na wypustkach włoskowych komórek słuchu dźwięk, który będzie do nas docierał zmieni się w impuls elektryczny. Najwięcej komórek będzie reagować na wysokie częstotliwości. Oznacza to, że to właśnie wysokie dźwięki bardziej działają na nas jako stymulacja impulsów nerwowych. Dlatego właśnie wysokie dźwięki określa się jako te, które mają działanie dynamizujące zaś dźwięki niskie jako dezaktywujące. Te ostatnie nie będą gwarantować dobrej stymulacji i doprowadza do wyczerpania. Zjawisko to będzie silne, gdy dźwiękom będzie towarzyszył ruch taki jak taniec.

W badaniach udało się pokazać, że dynamizowanie kory mózgowej przez dźwięk o dużej częstotliwości będzie wpływać na poprawę pracy naszej kreatywności, uwagi czy też na lepsze nieco zapamiętywanie. Oczekiwać będzie można również normalizację napięcia mięśniowego co wpływa również na prawidłową postawę Po zbadaniu muzyki wielu kompozytorów udało się określić, że najlepsza muzyką, która będzie wpływać na nasz mózg będzie muzyka Mozarta, która będzie wpływać również na nasze umiejętności uczenia się. Posiada ona również wiele właściwości o charakterze harmonizacji pracy serca oraz mózgu co będzie dawać poczucie spójności i sprawi, że będzie można być w rytmie swojego ciała.

Dzieci, które są nadpobudliwe powinny być zawsze w ruchu. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu budzi się u nich czynność przewodu słuchowego i szukają oni możliwości naładowania mózgu. Odpowiednia stymulacja dźwiękowa oraz ćwiczenia ruchowe dla tych dzieci mogą być dużym wsparciem, ponieważ gwarantują lepszą koncentrację. Na podstawie wielu badań dowiedziono, że zastosowanie muzyki może pomagać w leczeniu zaburzeń;

• słuchania,

• dysleksji,

• zespołu zaburzeń uwagi,

• autyzmu.

Muzyka to taki element, który pozwoli nam redukować stres związany z chorobą i będzie można dzięki temu również redukować ból, coraz cześciej w leczeniu takich schorzeń jak migrena czy nerwice właśnie wykorzystuje się muzykoterapię. Ten wpływ muzyki jest znaczący, ponieważ będzie działać uspokajająco, rekompensująco i będzie można ją stosować przy pracy z dziećmi, które maja zaburzenie słuchu czy mowy. Szeroko na ten temat pisze W. Sacher. Podkreśla ona, że działania muzyczne sa różnorodne i będą mogły wpływać również na edukację. Dzięki nim wzmacnia się słuchowe bodźce, które maja różnorakie wysokości, dynamikę oraz barwę i dzięki temu udrożni się kanał słuchowy dziecka . muzyka powinna uczyć skupienia uwagi na dźwiękach. Ćwiczenia głosowe są takim elementem, który będzie usuwał wady dzieci z zaburzeniami mowy i wadami wymowy.

muzyka w życiu dziecka

Emocjonalna strona kontaktu z muzyką będzie działać na dziecko skutecznie i zagwarantuje prawidłowy rozwój psychiczny. Ruch z muzyką będzie przyjemnym dla dziecka sposobem na ćwiczenia fizyczne. Muzyka ma więc bardzo ważną rolę w życiu ludzi i kształtowaniu osobowości dziecka. Trzeba korzystać z tych możliwości jakie nam daje. Badania dowodzą, że doskonałym narzędziem stymulującym rozwój będzie właśnie muzyka. Oprócz pobudzania różnorakich inteligencji będzie łączyć obie półkule i wprowadzić je może w stan równowagi.

Naukowy wykazali, że będą takie rodzaje muzyki, które działają na umysł i pamięć i będą uwalniać nas od stresu. Gwarantują również koncentracje, poprawiają podświadomość. Jeśli będzie można wybrać dobrą muzykę utrzymywaną w odpowiednim rytmie 60 uderzeń na minutę można oczekiwać, że wpłynie ona korzystnie na proces uczenia się. Spokojne tony będą gwarantować mniejszy stres i jednocześnie wpłyną skutecznie na synchronizację naszego umysłu oraz ciała. Ciało, które jest rozluźnione a mózg pobudzony będzie można oczekiwać, że dostanie taką postawę, w której zawsze najlepiej się uczyć. Powolna muzyka na wysokich częstotliwościach będzie dostarczać do mózgu energie i uaktywni nieco pamięć czy umysł. Będzie można dzięki niej pokonać zmęczenie, poprawi się proces uczenia się. Może wpływać na kontakty między świadomością oraz podświadomością.

Psychologowie stawiają pytania dlaczego właśnie kontakt z muzyką będzie gwarantował nam podniesienie funkcji poznawczej w tym pamięciowej w innych zakresach niż muzyka. Przeprowadzono już wiele badań, które polegają na prowadzeniu dla dzieci lekcji muzyki i obserwowanie jaki będzie to miało wpływ na rozwój dziecka, na jakie elementy jego świadomości będzie działać najkorzystniej. Okazuj się, że każdy instrument może nam dawać inne możliwości i dlatego warto to brać pod uwagę. Przeprowadzone badania na dzieciach w wieku kilku lat dają nam wynik, według którego dzieci e mają lepsze wyniki w testach mierzących pamięć. Te dane jakie mamy do tej pory pozwalają nam przygotować wniosek, że trening muzyczny może wpływać na podwyższenie poznawczych funkcji organizmu w odniesieniu również do pamięci. Badania pokazują, że osiągnięcia takie utrzymają się również w momencie, gdy muzyczny trening już się zakończy.

muzyka dla dzieci

Dziecko, które jest obdarzone dobrym słuchem muzycznym wynikającym ze sprawności analizatora słuchowego w normalnym środowisku nie będzie się tak dobrze rozwijać. Dzieci oraz młodzież praktycznie zawsze mają potrzebę grania na różnorakich instrumentach. Również rodzice chcą, by ich dzieci uczyły się grać i traktują to jako czynnik dobrego wychowania albo tez rozumieją coraz bardziej jak istotną rolę w procesie wychowania będzie miała muzyka. Kształtowanie zainteresowań muzycznych dziecka w odpowiednim środowisku zależy od jego funkcjonowania., szczególną rolę tutaj ma zajmowanie się aktywnie muzyką przez bliskie środowisko dziecka. Jeśli tak się dzieje to szansę na to, że dziecko będzie z muzyką pracować będzie większe.

Kształtowanie zainteresowań muzycznych oczywiście zależy w decydującym stopniu od domowego środowiska. Szczególną rolę ma tutaj aktywne zajmowanie się muzyką, co dziecko będzie mogło zauważyć. Jeśli dziecko nie ma dobrych warunków w domu i potem w szkole to niestety nie będzie miało dobrego podejścia do muzyki stanie się tak naprawdę obojętne. Brak sprzyjających warunków to poważny problem, ponieważ u dziecka jest naturalna muzykalność i żal będzie jej stracić, ponieważ właśnie dzięki niej dziecko jest tak wyjątkowe. Naszym zadaniem będzie promowanie w dziecku tej wyjątkowej muzykalności na każdym kroku, by dziecko się rozwijało.

Autor

Redakcja InMusic.pl

Wiadomości z branży muzyczne, artykuły, wywiady, historie gwiazd

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz