O słuchaniu muzyki przez małe dzieci

Muzyka będzie obecna w życiu każdego dziecka i często stanowić będzie tło podejmowanych czynności. Od najwcześniejszych lat potrzebę kontaktu z muzyka powinni kształtować rodzice, którzy mogą wprowadzać dziecko w świat dźwięków jeszcze przed urodzinami. Zabawy muzyczne wpływać będą na kształtowanie u dziecka słuchu muzycznego. Mogą one mieć między innymi charakter słuchania oraz śpiewania piosenek, rysowania do nich różnych obrazków, poruszania się w ich rytmie a także gry na instrumentach muzycznych.

Pokazano już, że dziecko w łonie matki słyszeć będzie od 26 tygodnia życia i będzie przyjmować melodie i reaguje żywo na muzykę. Będzie się ożywiać albo uspokajać w zależności od tego jaki utwór będzie słuchany przez matkę. Dziecko w łonie matki nie tylko będzie słyszeć, ale również będzie słuchać ( http://www.biala-lodka.pl/piosenki-dla-dzieci ). Potrafi rozpoznawać melodie, może mieć również swoje ulubione kompozycje. Już w okresie prenatalnym mamy wpływ na to jakie preferencje muzyczne dziecka. Moment przyjścia na świat będzie dla dziecka szokiem, poczucie bezpieczeństwa będzie zachwiane a strach mija dopiero w momencie, gdy matka będzie je brać na ręce i zaczyna przemawiać.

Pierwszym instrumentem małego dziecka będzie głos rodziców. Nucenie czy śpiewanie piosenek sprawia, że dziecko będzie reagować albo też radosnym pobudzeniem czy wyciszeniem, Słuchanie śpiewu matki czy nucenia daje dziecku oparcie emocjonalne. Pojawia się poczucie stabilności, zaspokoją potrzebę uwagi i przynależności. Dziecko będzie poddawać się temu nastrojowi, który wiąże się również odpowiednią muzyką, która ma również łagodne dźwięki z melodyjnym tonem durowym.

piosenki dla małego dziecka

Słuchanie muzyki a szczególnie skupienie się na jej elementach takich jak rytm czy ruch ma wpływ na stan psychofizyczny dziecka i będzie pełnić funkcje profilaktyczne oraz terapeutyczne. Są dzieci, które będą się skupiać tylko na słowach albo grze a muzyka będzie stanowić dla nich jedynie tło. Wszystko zależeć będzie od zainteresowania dziecka oraz tego jakie ma możliwości i umiejętności. Dziecko może mieć różne rodzaje muzyki, które będą budzić jego zainteresowanie. Słuchanie odgłosów przyrody również może być dla dziecka czymś niesamowitym. Wpływać będzie jednocześnie wyciszająco oraz regenerująco na system nerwowy i sprawi, że małe dzieci słuchają takich utworów nawet bardzo długo.

Codzienne słuchanie muzyki przyzwyczaja dzieci do skupiania uwagi i będzie w stanie zagwarantować nam również, że dziecko będzie rozwijać swoje możliwości neuronalne. Drogi wpływające na rozwój pamięci oraz percepcję słuchową czy też poczucie przestrzeni. Wpływ muzyki na rozwój mózgu i układu nerwowego jest bardzo ważny i coraz częściej badany. Mamy określone, że będzie muzyka wpływać na nasza motywację, rozwija kreatywność i zapamiętywanie. Ułatwiać może również naukę czytania czy pisania, zmniejsza objawy zmęczenia.

Muzyka będzie akceptowana i lubiana przez dzieci, ponieważ działa na ich nastrój i emocje. Z jednej strony uspokoją i rozładowuje napiecie, aktywizuje pracę umysłu oraz będzie synchronizować ruchy ciała, ułatwi okazywanie uczuć. Źle dobrana będzie jednak powodować irytację i agresje u dziecka. Słuchanie muzyki wspomaga potrzebę ekspresji i będzie wpływać na lepszy rozwój. Dziecko będzie mogło pokonywać różne problemy a jednocześnie uda się je wyciszyć i uspokoić. Jeśli chcemy dziecko uspokoić dobrze będzie wykorzystywać takie kompozycje, które mają odpowiednio sprecyzowane tematy muzyczne. Oprócz wyciszenia i uspokojenia powinniśmy pamiętać, że dobre dźwięki są w stanie skutecznie zagwarantować dziecku rozwój i na tym właśnie powinno nam zależeć. Jeśli dzieci mają wiele energii należy tworzyć im możliwości działania, które sprawią, że będą w stanie pożytkować swoją energię przy tańcu.

Autor

Redakcja InMusic.pl

Wiadomości z branży muzyczne, artykuły, wywiady, historie gwiazd

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz