Wpływ muzyki na rozwój płodu i niemowlaka, czyli efekt Mozarta

Często mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje i to od kołyski. Dlatego warto będzie dbać o to, by dziecko było z muzyką oswojone od swoich pierwszych chwil. To naturalny sposób na wyrażanie uczuć oraz emocji. Słuchanie muzyki będzie kształcić wrażliwość oraz wpływa na nastroje i rozładuje stres. Coraz więcej naukowców mówi o tym, że muzyka ma zbawienny wpływ na rozwój dziecka. Przede wszystkim będzie bawić, uczyć, rozwija wyobraźnie i poprawia nasza osobowość.

Odpowiednio przygotowana i dobrana muzyka wpływa na koncentrację, poprawia zapamiętywanie i kreatywność. Dlatego tak ważne będzie, by dziecko miało od pierwszych chwil życia kontakt z muzyką. Pierwszymi przewodnikami po świecie muzyki mają stać się jego rodzice.

Co dziecko słyszy w brzuchu u mamy?

Już przed narodzinami dziecko będzie słyszeć, ponieważ słuch kształtuje się między 4 a 5 miesiącem życia. Pierwsza melodią jaką będzie słyszeć będzie serce matki i jego bicie. Oprócz tego będzie również słyszeć inne odgłosy, które dobiegają z zewnątrz w tym również głos matki, na który będzie reagować. Takie dziecko ma już swoje ulubione dźwięki przy których albo będzie się ożywiać albo tez uspokajać ( http://www.biala-lodka.pl/piosenki-dla-dzieci ). Wskazane będzie już w czasie ciąży puszczanie muzyki maluszkowi i śpiewanie do brzuszka. Wszystkie kołysanki jakie dostaną się do uszu w okresie prenatalnym zostaną w pamięci. 

Efekt mozarta

Muzyka wpływa na rozwój płodu

Dziecko będąc w brzuszku pamięta barwę i melodię tych najczęściej słyszanych głosów. Najczęściej jest tak, że właśnie te wybrane melodie stają się tym elementem, który będzie najlepiej uspokajał dziecko, dlatego nie ma się co dziwić, że warto znaleźć takie ulubione melodie, by je dziecku nudzić. Można także samodzielnie skomponować sobie prosta kołysankę dla swojego dziecka.

Klasyka w ciąży

Często mówi się o tym, że muzyka poważna ma na nas zbawienny wpływ. Zaleca się więc, by przyszłe matki słuchały jej w okresie ciąży. Niektóre ciężarne czują się do tego zobligowanie i niezależnie od tego jakie mają muzyczne upodobania. Nawet jeśli wolą inne dźwięki. Dzieje się tak, ponieważ to naukowcy będą taką muzykę nam rekomendować. Jednak czy ma to większy sens? Tak naprawdę nieważne jest jaka muzykę będzie się wybierać. Istotne będzie to, by muzyka taka poprawiała w jakieś mierze samopoczucie matki, ponieważ wtedy również dziecko będzie się bardzo dobrze czuło. Podczas słuchania ulubionej muzyki można się odstresować oraz uspokoić a muzyka będzie dla dziecka jak najlepsze znieczulenie tak samo jak dla nas.

muzyka dla niemowlaka

W okresie ciąży najlepiej będzie słuchać utworów na niskich dźwiękach, ponieważ właśnie takie są najchętniej przyjmowane przez dzieci w brzuchu matki. Trzeba pamiętać, że nie można również przesadzić z głośnością. Jeśli maluszkowi dźwięki się nie spodobają pewnie nas poinformuje kopnięciem. Muzyka Mozarta dla niemowląt Wyjątkowo na dzieci działa muzyka Mozarta, ponieważ ma ona bardzo wiele wysokich częstotliwości i to właśnie one tak dobrze działają na ludzi. Badacze mówią nawet o zjawisku w formie efekty Mozarta., okazuje się bowiem, że słuchanie tego kompozytora będzie poprawiać potencjał umysłowy dziecka. To wszystko poprawi również koncentrację i wpływa będzie również na zapamiętywanie. Dla dzieci dobra będzie również wszelka muzyka o relaksacyjnym charakterze.

Autor

Redakcja InMusic.pl

Wiadomości z branży muzyczne, artykuły, wywiady, historie gwiazd

Zobacz również

Komentarze (1)

  1. Małgorzata

    Muzyka jest bardzo ważna już na etapie ciąży. Później gdy pojawia się maleństwo również warto włączać mu cicho spokojne utwory, uspokajające. Natomiast warto jest również pomyśleć o odpowiednich akcesoriach dla bobaska. Np kokon niemowlęcy - dziecko jest bezpieczne, bo kokon ma taką budowę, aby niemowlę nie mogło z niego wypaść. Poza tym kokon jest miły w dotyku dzieki czemu dzieci je uwielbiają. W internecie można znaleźć ich coraz więcej, ale ja osobiscie kupowałam na tinystar.pl i jestem bardzo zadowolona.

Zostaw komentarz